Üzüm meyvesinin çekirdeğinin preslenme yöntemi ile yağı çıkarılır. Uygulanan bu teknik sonrasında üzüm çekirdeği yağı önce içerisindeki yabancı maddelerden temizlenir sonrasında ise yüksek dereceli bir ısı ile sıkım işlemi tekrardan yapılır. Basit filtreleme işleminden geçirildikten sonra satışa hazırlanır ve paketleme işlemi yapılır.

Üzüm çekirdeği yağının hazırlanışından önce, özenle meyvenin toplanması ve sonrasında temizlenme işlemi bulunmaktadır. Ortaya çıkan ürünün hazırlanışında hiçbir ışıl işlem görmemesi faydasını da arttırmaktadır. Üzüm çekirdeği yağının doğal antioksidanlar ve fosfatidler gibi maddeler içermesi besleyici özelliğini oluşturmaktadır. 

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

Üzüm çekirdeği yağının üretimindeki meyveler, şarap üretiminde kullanılan meyvelerden seçilmektedir. Vitis vinifera ismi verilen tohumların büyütülmesi ile elde edilen üzümlerden oluşan üzüm çekirdeği yağı, insan sağlığına her açıdan faydası bulunmaktadır. Cilt bakımı, saç bakımı gibi amaçlarla da kullanılan üzüm çekirdeği yağı kötü kolesterol seviyesini düşürme etkisine sahiptir. Kalp damar sağlığı açısından da faydası saymakla bitmeyen ürünün şişlik ve ağrı gibi rahatsızlarda da kullanılmaktadır. 

Hemoroid olarak bilinen basur rahatsızlığında kanamalar oluşmaktadır. Bu kamaların hafiflemesine yardımcı olmak için de üzüm çekirdeği yağı kullanılmaktadır. Madde madde üzüm çekirdeği yağının faydaları konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Hastalıklara Faydası

Toplumumuzda yaygın olarak görülen bazı rahatsızlıklar vardır. Bunlardan biri de diyabet hastalığıdır. Her yaştaki insanın başına gelebilecek bir rahatsızlık olan diyabete bağlı komplikasyonları önlemek üzüm çekirdeği yağı ile mümkündür. Bu yağın içerisinde bulunan maddeler kan dolaşımını arttırır, kılcal damarlardaki çatlakları güçlendirir ve bunun sonucunda diyabete bağlı etkenlerin önlenmesine yardımcı olur.

Cilde Faydaları

Cilt her insanın önem gösterdiği güzellik unsurlarından biridir. Ergenlik döneminden itibaren görülebilecek cilt sorunları, yaşlılık belirtileri ile de devam etmektedir. Sivilce ve aknelere bağlı cilt sorunlarında üzüm çekirdeği yağının etkisi olumlu yönde gözlemlenmiştir. Cildin nem oranının dengelenmesi ve kırışıklıkları azaltma yönündeki etkisi bu ürünün kullanımını arttırmaktadır. Cildi beslemesi ve cildi temizlemesi nedeniyle bayanların makyaj sonrasında tercihi olmaktadır.

Saça Faydaları

Cilde faydası kadar saç bakımı konusunda da etkileri büyük olan üzüm çekirdeği yağı, saçı nemlendirerek yumuşatır. Saç köklerini güçlendirmesi kadar kepeği engeller ve egzama oluşumunun da önüne geçer. Saçında egzama olan kişilerin de kullandığı üzüm çekirdeği yağı, egzamanın azalmasına ve düzenli kullanımda rahatsızlığa çare olmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Maskesi

Üzüm çekirdeği genel olarak saç ve cilt bakımında kullanılmakta olup yağı maske olarakta kullanan oldukça fazladır. Üzüm çekirdeği yağı maskesi yapmak için öncelikle cildinizi güzelce temizleyin. İki tatlı kaşığı yoğurt, yulaf unu ve bir tatlı kaşığı üzüm çekirdeği yağını bir kaba alarak güzelce karıştırın. Karışımı temiz cildinize sürün ve 20 dakika kadar bekleyin. Geçen sürenin ardından ovalayarak temizleyin ve nemlendirici ile cildinizi canlandırın.